Hotel RESORT&SPA Dźwirzyno
Hotel RESORT&SPA Dźwirzyno
Hotel RESORT&SPA Dźwirzyno
Hotel RESORT&SPA Dźwirzyno
Sanatorium lecznicze Dźwirzyno
Sanatorium lecznicze Dźwirzyno
Sanatorium lecznicze Dźwirzyno
Osiedle wielorodzinne w ciągu bulwarów Odry, Wrocław.
Osiedle wielorodzinne w ciągu bulwarów Odry, Wrocław.
Osiedle wielorodzinne w ciągu bulwarów Odry, Wrocław.
Osiedle wielorodzinne w ciągu bulwarów Odry, Wrocław.
Konkurs na projekt nowego domu kultury i hotelu, Skellefteå, Szwecja. W naszej koncepcji oznaczonej ważnym ideowo skrótem Skog-1-Gladje-2-Latt-3 (las-radość-światło) podstawowym założeniem projektu jest zachowanie placu wybranego na lokalizację obiektu jako aktywnej wewnętrznej strefy funkcjonalnej, użycie drewna, zapewnienie najlepszego oświetlenia we wnętrzach i stworzenie przestrzeni pozytywnie działających na ludzi. Budynek „unosi się” nad placem, stając się obudową i zadaszeniem jego nowej funkcjonalnie przestrzeni. Link do naszej pracy konkursowej, zamieszczonej na stronie szwedzkich architektów znajduje się TUTAJ.
Plac miejski który staje się wnętrzem domu kultury i strefy wejściowej do hotelu jest ukształtowany jako czytelna przestrzeń umożliwiająca różne aranżacje w zależności od wielkości i rodzaju planowanych wydarzeń (konferencje, przedstawienia teatralne, festiwale itp.). Dzięki osłonięciu placu bryłą budynku możliwe jest korzystanie z tej przestrzeni przez cały rok, pomimo ostrych klimatycznych warunków panujących na północy Szwecji.
Wnętrza domu kultury i hotelu są spójne stylistycznie jako części jednego obiektu. Użycie drewna i jasnych kolorów oraz przeszklenia w miejscach optymalnie doświetlających ma za zadanie tworzyć przyjemny klimat wewnątrz budynków zlokalizowanych na dalekiej północy. Ze względu na to, że Skellefteå opiera swoją ekonomię i funkcjonowanie na przemyśle drzewnym, drewno pomyślane jest jako podstawowy materiał użyty w projekcie do elementów wykończenia wnętrz a także jako materiał elewacyjny nadający obiektowi charakter „znaku handlowego” lub marki miasta. Oprócz efektu wizualnego drewno pełni istotna rolę w konstrukcji elewacji, stanowiących część układu energetycznego budynku, regulowanego przez BMS (building management system).
Aktywne drewniane fasady wentylowane mają znaczenie dla kontroli dostępu światła i bilansu cieplnego. A z punktu widzenia stylistyki są poetyckim nawiązaniem do otaczających miasto naturalnych obszarów wzgórz i lasów. Organiczny wzór drewna na fasadach jest pomyślany aby budzić pozytywne skojarzenia z relaksem i zachęcać do udziału w życiu kulturalnym, a jednocześnie jako wizytówka miasta sprzyjać rozwojowi komercyjnemu poprzez przyciąganie nowych odwiedzających i gości domu kultury i hotelu.
Konkurs na projekt budynku wielorodzinnego, Stortorget, Katrineholm, Szwecja. Podstawą projektu jest odniesienie do natury. Jest ona bazą, z której budynek czerpie energię oraz ideę przestrzenną. Nastawiony na ciepło, słońce i zieleń, tworzy ramę przestrzenną dopełniającą zabudowę i chroniącą plac i okalające go budynki przed hałasem od położonej obok linii kolejowej. Bryła budynku ma wymiar symboliczny: na mocnej, kulturotwórczej bazie ekonomicznej zbudowana jest przyjazna struktura do życia.
Kształt budynku ściśle wynika z analiz przestrzennych relacji z otaczającymi budynkami i ruchu pieszego na placu, a jednocześnie ma nawiązać do istniejącej zabudowy poprzez elegancką, lekką i rytmiczną formę w jasnych barwach, sprzyjających klimatowi kolorystycznemu placu. Rozwiązania techniczne i materiałowe oraz społeczne aspekty aktywizacji placu wpisują budynek w nurt projektowania zrównoważonego. Architektura budynku w zamyśle autorów ma być racjonalna i jednocześnie tworzyć przyjazne miejsce do mieszkania i spotkań.
Istotną cechą osiedla Nowe Żerniki - WuWA 2 jest funkcjonalne zróżnicowanie terenów - obok kwartałów mieszkaniowych zaprojektowane są tereny dla wypoczynku i kultury. Centrum kultury ma stanowić adaptacja i rozbudowa istniejącego schronu przeciwlotniczego z czasów drugiej wojny światowej. Nasza koncepcja konkursowa to propozycja otwartego, przyjaznego budynku, o lekkiej formie zintegrowanej z otaczającym terenem zielonym. Przewidziana była możliwość etapowania jego realizacji, ze wstępną adaptacją schronu i późniejszą rozbudową w formie pawilonu obejmującego istniejący obiekt. Nasz projekt wpisany jest w charakter otaczającej, nowej zabudowy.
Konkursowy projekt kościoła dla osiedla Nowe Żerniki.
Konkursowy projekt kościoła dla osiedla Nowe Żerniki.
SCIENCE ISLAND KAUNAS INTERNATIONAL DESIGN CONTEST Konkursowy projekt Narodowego Centrum Nauki i Innowacji z wirtualnym planetarium dla Kowna, Litwa, na wyspie otoczonej Niemnem oferuje wysokiej jakości przestrzenie dla wystaw tematycznych, wydarzeń i doświadczeń naukowych a także odpoczynku, rozrywki, spotkań i relaksu. Krajobrazowe ukształtowanie budynku wzmacnia charakter miejsca jakim jest ta ważna dla miasta wyspa. Budynek wyłania się z zielonego krajobrazu wyspy, pozwalając na zachowanie widoków z wyspy i kontynuację ścieżek łączących z bliskim Starym Miastem.
Budynek w swojej miękkiej formie jest kwintesencją zielonej enklawy wyspy, zachowanej w Kownie dzięki rzece Niemen. Charakter wyspy jest wyjątkowy, dlatego centrum jest zaprojektowane by zachować naturalność poprzez subtelne nawiązanie do genius loci (ducha miejsca) wyspy objętej majestatyczną obecnością Niemna. Kształt łodzi lub tratwy na wodzie nawiązuje do tradycji rybackich - rzeka była życiowym środowiskiem rybaków i flisaków, którzy ucząc się rzeki poprzez doświadczenie mogli harmonijnie korzystać z jej zasobów i piękna. Poetyckie odniesienie do łódki na rzece jest zaproszeniem do wejścia na ścieżkę budowania wiedzy przez doświadczenia i odkrywanie.
Miękka krajobrazowa stylistyka wprowadza harmonię w sąsiedztwo Areny Zaligris, zlokalizowanej na wyspie obok planowanego Centrum. Lokalizację budynku zaproponowaliśmy w najlepszym miejscu z punktu widzenia zaopatrzenia w media i wpisanie w sieć tras pieszych i dróg na wyspie oraz prowadzących do miasta przez mosty. Zieleń na dachu ma znaczenie dla retencji wody deszczowej, lokalnego mikroklimatu i bioróżnorodności wyspy. Zwarta bryła budynku pod zielonym dachem wraz z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi zapewnia efektywność energetyczną i przez to techniczne aspekty budynku są spójne z jego krajobrazowa formą.
Funkcjonalność, energooszczędność i edukacyjna rola samego budynku to elementy zrównoważonego projektowania. Tak zaprojektowane Centrum ma promować postawy przyjazne środowisku, w atrakcyjny sposób łącząc doświadczenia poznawcze, wypoczynek i życie towarzyskie w przestrzeniach otwartych na piękno otaczającego krajobrazu. Budynek ma za zadanie pokazywać jak funkcjonują wszystkie systemy w celu promowania energooszczędności wśród odwiedzających. Wnętrza są zaprojektowane aby możliwe były różne scenariusze oświetlenia naturalnego i sztucznego w zależności od potrzeb związanych z wystawami i wydarzeniami.
Wizualne i funkcjonalne powiązanie wirtualnego planetarium i laboratoriów (zaprojektowanych dla możliwości oddzielnego wynajmu) daje możliwość organizacji wspólnych wydarzeń i pokazów naukowych. Linearna organizacja przestrzeni wystawowych i komunikacji pod jednoprzestrzennym dachem w konstrukcji z drewna klejonego zapewnia funkcjonalną czytelność dla odwiedzających i pracowników Centrum. Koncepcja konstrukcji budynku opiera się na prostocie i ekonomii układu, prefabrykacji i łatwości użytkowania.
Budynek oferuje dobre środowisko dla każdego. Atrakcją strefy wejściowej jest restauracja ze spiralną rampą na zielony dach, z modelem kuli ziemskiej nawiązującym do tematyki związanej z zachowaniem zasobów Ziemi i poszanowaniem środowiska. Główne materiały konstrukcyjne i wykończeniowe to drewno i szkło, które są łatwe do recyrkulacji. Przeszklenia otwierające budynek na otoczenie zapewniają spójność z krajobrazowym ukształtowaniem zewnętrznej formy Centrum i wzmacniają przepływ przestrzeni.
Koncepcja budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym i usługami w parterze, w kwartale zabudowy mieszkaniowo-usługowej, częściowo zrealizowanej, w pobliżu rekreacyjnie zagospodarowanego nadbrzeża rzeki Oławki, Wrocław. Projekt koncepcyjny dla międzynarodowego dewelopera Futureal.
Kaunas M.K. Čiulionis Concert Centre - Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny.
Kaunas M.K. Čiulionis Concert Centre - Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny. Po lewej obraz: malował Stanisław Marciniak
Kaunas M.K. Čiulionis Concert Centre - Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny.
Kaunas M.K. Čiulionis Concert Centre - Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny.
Kaunas M.K. Čiulionis Concert Centre - Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny.
Kaunas M.K. Čiulionis Concert Centre - Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny.
Centrum Sportów Olimpijskich, Wrocław. Koncepcja dla inwestora prywatnego.
Centrum Sportów Olimpijskich, Wrocław. Koncepcja dla inwestora prywatnego.
Centrum Sportów Olimpijskich, Wrocław. Koncepcja dla inwestora prywatnego.
Centrum Sportów Olimpijskich, Wrocław. Koncepcja dla inwestora prywatnego.
Konkursowa koncepcja, Platforma Kulturalna i Muzeum Zamku, Roccamandolfi, Włochy.