- O FIRMIE
- WYBRANE PROJEKTY
- IDEE
- DOMY
- BUDYNKI WIELORODZINNE
- FABRYKA DRUKU 3D MATERIALISE
- NOMINACJA DO EU MIES AWARD 2019
- ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
- KONTAKT
Najbardziej technologicznie zaawansowana i największa w Europie fabryka druku 3D firmy Materialise jest zlokalizowana na Bielanach Wrocławskich, przy autostradzie z Wrocławia - obecnie jednego z największych centrów IT w Polsce. Więcej na temat tej technologii na stronie Inwestora - Materialise. Realizacja 2016 - 2017. Link do zdjęć z uroczystości zawieszenia wiechy znajduje się TUTAJ.
Zrealizowany wg projektu Horn Architekci budynek znalazł się (26.06.2019) w gronie finalistów konkursu dla inwestorów budynków przemysłowych zlokalizowanych w strefach ekonomicznych zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Więcej na stronie ARP. Organizując konkurs ARP S.A. chce w ten sposób zachęcać przedsiębiorców do świadomego kształtowania architektury miejsca pracy oraz do realizacji ambitnych i wartościowych projektów architektonicznych.
Architektura obiektu odzwierciedla ideę druku 3D będącego produkcją metodą przyrostową, polegająca na warstwowym, laserowym spiekaniu białego proszku poliamidowego. To symboliczne znaczenie mają białe bryły i obramowania przeszkleń, horyzontalne żaluzje w oknach pomieszczeń w biurowcu.
Obiekt to dwa budynki – produkcyjny i biurowy, stanowiących nierozłączną całość w procesie produkcyjnym, gdyż w biurach ma miejsce przygotowanie cyfrowych modeli do wydruku, następnie przesyłanych do drukarek.
Także wspólna kantyna, która zostanie wyposażona w kolorowe meble ma za zadanie służyć wszystkim pracownikom jako miejsce spotkań, wspólnych posiłków i odpoczynku na połączonym z kantyną zewnętrznym tarasie.
Laboratoryjna estetyka wnętrz produkcyjnych i komunikacji jest spójna z wysokim technologicznym poziomem druku 3D, w którym udział człowieka polega na opracowaniu cyfrowej informacji dla drukarek i nadzorowaniu wydruków. Przestrzeń łącząca biurowiec i halę produkcyjną służy integracji i wypoczynkowi zespołu pracowników.
Wnętrze hali produkcyjnej.
Wnętrze hali produkcyjnej.
Wysoka jakość środowiska pracy wewnątrz budynku jest elementem zrównoważonego projektowania. Spędzamy większość czasu w budynkach, dlatego tak istotne w miejscu pracy są: odpowiedni mikroklimat i światło dzienne, ergonomicznie zaprojektowane wnętrza zapewniające dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, oraz możliwość odpoczynku na zewnątrz w kontakcie z zielenią i estetycznym otoczeniem.